RPH
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Tarikh
: 06.11.2012
Masa
: 8.40 pagi- 9.10
pagi (30 minit)
Tahun
: 1 Bestari
Bilangan Murid
: 25 orang
Mata
Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tema
: Bersih Dan Sihat
Tajuk
: Makanan Berzat
Objektif
: Pada akhir
pelajaran murid dapat:
i
Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup
dengan betul dan kemas.
ii.
Bercerita ringkas tentang buah-buahan.
Standard Kandungan :
i.
Membina dan menulis perkataan,
frasa, dan ayat dengan betul.
Standarad Pembelajaran
i.
Membina dan menulis perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan kemas.
Pengetahuan Sedia
Ada: Murid telah mempelajari
suku kata terbuka dan suku kata
tertutup.
Media/Bahan
: Buku Teks Tahun
1, Kad Perkataan, Gambar Buah-buahan,
Lembaran Kerja.
Pengisian Kurikulum
:
Nilai
: Kebersihan
Ilmu
: Sains
KBT
: KB-
Menghubungkait
KP-Verbal-Linguistik
BCB- Bacaan Intensif
EMK
: Kreativiti
SB
: Tatabahasa
PENGAJARAN HARIAN
KONSTRUKTIVISME
Fasa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran Dan
Pembelajaran
|
Catatan / Nota
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Permulaan/
mencungkil
idea
(3minit )
|
Meneka objek
|
Guru meminta murid untuk meneka?
Guru memberi pengukuhan dan
memberitahu pelajaran yang akan dipelajari.
- Guru memberi penjelasan dan
pengukuhan.
|
Pelbagai jawapan di terima oleh
guru.
-
Buah limau
-
Buah epal
Murid menerima ganjaran bagi
jawapan yang betul.
|
Strategik / Teknik:
Didik Hibur, Soal jawab secara
lisan
KB: menghubungkaitkan
BCB:Berbual tentang perkara yang
berkaitan dengan kebersihan diri.
BBB: Bahan maujud (buah durian,
rambutan). Buku teks Bahasa Melayu Tahun 1
|
Bercerita
( 7 minit )
|
Bercerita berdasarkan gambar
|
Guru menunjukkan gambar buah –
buahan.
Guru meminta murid menyebut nama
buah – buahan tersebut.
Guru bercerita tentang
buah-buahan.
|
Murid diminta menyebut nama
buah-buahan tersebut.
|
Strategi / Kaedah : bercerita
KB : menghubungkait
BCB:
BBM:
Gambar Buah-buahan, buku
teks Bahasa Melayu Tahun 1
|
Menjana idea.
Aktiviti Kumpulan
( 10minit )
|
Memadankan 6 Mencantumkan gambar
|
Guru mengedarkan kad bergambar
kepada setiap kumpulan.
Guru menerangkan aktiviti yang
akan dilakukan.
Guru membaca soalan teka teki.
Guru meminta kumpulan menjawab
dengan menunjukkan gambar buah-buahan tersebut.
|
Setiap kumpulan menerima kad bergambar
di dalam sampul surat.
Murid menjawab soalan guru.
Kumpulan yang berjaya diberi
pujian sebagai peneguhan.
Wakil murid setiap kumpulan
bercerita ringkas.
|
Strategi/Kaedah :
Perbincangan kumpulan diikuti
persembahan hasil perbincangan
KB:
Menghubungkaitkan
Verbal linguistik
BCB: Mendengar dengan berkesan
BBM:
Gambar
Kertas A4
|
Mengaplikasikan Idea
(7minit)
|
Lembaran kerja.
- menulis perkataan berdasarkan
gambar.
|
Guru mengedarkan lembaran kerja
dan meminta murid untuk melengkapkannya.
.
|
Murid membina ayat berdasarkan
gambar.
Murid menulis ayat yang lengkap di
dalam lembaran kerja berdasarkan gambar.
|
Strategi/Kaedah :
Menulis
KB:
Menghubungkaitkan menjana idea
BCB: Memproses maklumat menjana
idea
BBM:Lembaran kerja papan tulis
|
Rumusan/ penutup
(3 minit)
|
Rumusan daripada tajuk hari ini.
|
Guru merumus isi pelajaran dan
meminta murid menyatakan kepentingan buah-buahan kepada manusia.
|
Murid menyatakan kepentingan makan
buah-buahan dengan bimbingan guru.
|
Strategi/Kaedah :
Lisan
BBM: papan tulis
|
RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN PEMULIHAN 1
Tahun : 2 Gemilang
Masa : 8.30 – 9.30 pagi (1 Jam)
Matapelajaran :
Bahasa Melayu
TAJUK :
Perkataan
KV KV KKV
OBJEKTIF : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1. Membunyikan sukukata KKV dengan sebutan yang betul.
2. Membunyikan perkataan KV KV KKV berdasarkan kad gambar.
KEMAHIRAN
1. Menyebut sukukata KKV.
2. Menyebut perkataan KV KV KKV.
3. Membaca ayat mudah.
AKTIVITI
1. Membunyikan sukukata KKV
2. Membunyikan perkataan
3. Menbaca ayat mudah
4. Melengkapkan sukukata menjadi perkataan bermakna.
5. Mengisi tempat kosong dengan perkataan supaya menjadi ayat bermakna
6. Menyanyi lagu “Pelangi”.
RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN PEMULIHAN 2
Tajuk : BACAAN BERGRED
KEMAHIRAN (12) KV+KVK
F.U : Membaca perkataan KV+KVK
F.S : Membaca ayat mudah yang mengandungi perkataan KV+KVK
Objektif : Pada akhir pelajaran,
murid dapat:
1. Mengeja dan menyebut perkataan
KV + KVK berdasarkan gambar dan suku kata.
2. Membaca perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul dan lancar.
Strategi / Aktiviti :
1. Guru menayangkan gambar dan mengemukakan soalan berdasarkan melodi “Pisang Goreng”.
2. Murid menjawab dengan panduan guru mengikut melodi yang sama.
3. Guru menayangkan gambar dan suku kata. Murid mengeja dan menyebut suku kata dan perkataan yang terbina.
Ct
4. Murid membaca petikan berdasarkan perkataan yang telah dipelajari.
5. Murid mengulang, mengeja dan membaca perkataan dan ayat yang diberi sehingga lancar.
6. Murid menjawab soalan latihan yang diberi:
Latihan 1: Pilih suku kata KVK yang betul
Latihan 2: Isi tempat kosong dengan suku kata KVK
yang betul.
Latihan 3: Latihan pemahaman mudahh: be + lon = belon
Penutup :
Guru meminta murid menyanyikan petikan yang telah dipelajari mengikut melodi “ Pisang Goreng”.